Повечето преносими компютри са пригодени за работа при нормални условия в къщи, в офиса, навън. Всеки знае, че те са силно уязвими при падане, при намокряне от дъжд или изливане на течности разположени в непосредствена близост. Затова се произвеждат т.нар. бронирани компютри. Използват се главно за военни цели и при работещите при неблагоприятни полеви, екстремни условия. Каква е технологията на защита при тези компютри?
Корпус
Производителите на такива лаптопи, често използват формата на куфар с ръчка за носене. Корпусът се състои 90% от метал. Болшинството от тези здрави компютри нямат активна система за охлаждане, това лишава попадането на прахоляк във вътрешността им. Всички портове са закрити и уплътнени.
Дисплей
Едно от най-уязвимите места на един преносим компютър е неговият дисплей.
LCD екраните са изработени по технология с течни кристали /LCD - Liquid Crystall Display - течно-кристален дисплей,
те са много чувствителни на допир и могат да бъдат лесно повредени. При бронираните компютри се реализират гъвкави окачвания,благодарение на формата им като куфар с панти,
които предпазват дисплея и поемат ударите. Устойчивите на усукване магнезиеви сплави на дисплеите при тези компютри предотвратяват огъването или счупването им.
Те са сензорни или т.нар. мултитъч скрийн. Много от моделите са изработени с т.нар. Gorilla Glass екрани, което ги прави устойчиви на удари и надраскване.
Твърд диск
Друг силно уязвим компонент на компютъра е твърдият диск, който може да излезе от строя при падане на преносимия компютър дори и от малко разстояние, поради механиката. Използването на SSD е по-надежден вариант в това отношение, а и не само, но дори и той не може да издържи на удари, ако те са твърде мощни и продължителни. Затова при бронираните преносими компютри, производителите са се погрижили, дискът да се съхранява в специален контейнер с гелови възглавници, които му осигуряват необходимата защита при вибрация или падане от големи височини.
Клавиатура
Клавиатурите използвани при защитените преносими компютри са гумирани и мембранни. Производителите са се погрижили да направят не само устойчиви на вода клавиатури, но и водопропускливи,
капсулирани и с осигурена защита на компоненти в нея от водата. Естествено не липсва и подсветката. Гумираните клавиатури съчетават в едно механизмите за контакт и позициониране на клавишите. Специално набраздена плоскост, направена от еластичен материал и оформена като чашка се поставя под всеки клавиш. Този тип клавиатури не са удобни за печатане на по-голям набор от текст, тъй като натискането на клавишите е по-трудно. Но са надеждно защитени от попадането на течности и прахоляк във вътрешността й. Мембранните клавиатури приличат на гумираните, като вместо еластични подложки използват тънки пластинки - мембрани. Те са по-удобни при печатане повече време, но са уязвими на влага и прах.
Батерия
При бронираните преносими компютри има допълнителна възможност да се постави втора батерия, която да увеличи режима на работа до около 30 часа.
*За водещи производители на бронирани компютри се считат Getac и Panasonic.