Тези, които се интересуват/и обогатяват със знания по различен начин/ не само от софтуера, но и от хардуера разбират много добре как работи всеки един компонент от една система и най-малкото, но немаловажно нещо което са научили е, че трябва да уважават т.е. да се отнасят както трябва със своя компютър, за да удължат живота му максимално.
Наблюденията ми са такива, че когато нещо не е наред с компютъра, било със софтуера, било с хардуера, тези които не са запознати с нито едно от двете, по-скоро искат да вземат чук за саморазправа с него, отколкото да се погрижат предварително такива проблеми да няма. Обучението обаче изисква интерес и време. Призивът ми към всеки е, поне да се запознае как функционира неговата система, да придобие навика да уважава техниката, която използва, независимо дали е чужда или собствена, и да вземе превантивни мерки срещу това, което не би желал да му се случи.
Всеки желаещ с достатъчно компютърни знания може да се справи сам с асемблирането на своя компютър. Така ще оцени и уважи много повече това, което е създадено от собствените му ръце.
След като сте си набавили всички необходими компоненти за вашата нова компютърна система вече може да пристъпите към нейното сглобяване. Стъпките, които трябва да следвате са следните:
Стъпка 1. Подготовка на работното място
Осигурете си няколко свободни часа и свободно пространство, за да си осигурите спокойствието нужно ви за тази манипулация. Работното ви място може да бъде на маса или бюро, в никакъв случай на килим, тъй като той е източник на статично електричество, което може да увреди компютърните компоненти. Използвайте антистатична гривна като превантивна мярка, или друго алтернативно средство за заземяване.
Стъпка 2. Инсталиране на дънна платка
Дънната платка е запечатана в антистатичен плик. В кутията има и инструкции с драйвери за инсталирането й в кутията и компонентите към нея. Огледайте я добре за видими дефекти. Можете да я поставите в кутията и така да инсталирате процесора, охладителя и паметта, а също да извършите операциите преди да я поставите в кутията, за целта поставете дънната платка върху парче дунапрен.
Стъпка 3. Инсталиране на процесор/CPU/
Отворете заключващия механизъм на сокета, вдигнете лоста и извадете защитния капак, поставете процесора като внимавате да не изкривите пиновете и те да попаднат в точните отвори. След това върнете лоста в заключено положение.
Стъпка 4. Инсталиране на охладител
Инсталирането на охладителя към процесора се извършва според указанието на производителя, тъй като различните модели се инсталират според спецификата си. Най-общо казано се поставя тънък слой охлаждаща паста, равномерно разпределен по цялата площ на процесора с подходящ предмет, който да действа по същия начин както шпатула/ в никакъв случай с пръст/. Поставете радиатора и вентилатора към него. Свържете кабела на вентилатора към дънната платка.
Стъпка 5. Инсталиране на оперативна памет/RAM/
Инсталирането на RAM модулите се извършва в сокетите на дъното като натискате здраво/но не твърде силно/ и равномерно и в двата края на модула, като внимавате да съвпадат контактите и отворите, преди това. Страничните лостчета щракват и заключват паметта, уверете се че са се затворили плътно.
Стъпка 6. Инсталиране на дънна платка
Тази стъпка се прескача ако сте направили стъпка 1.
Стъпка 7. Свързване на компютърно захранване/PSU/
Поставете компютърното захранване в отреденото му отделение и свържете конекторите показани на снимките към дънната платка.
Свържете и кабелите от фронталния панел за звук, светлини, активиране на компютъра в съответните пинове на дънната платка.
Стъпка 8. Инсталиране на графична карта/GPU/
Свържете видеокартата към съответния слот.
Стъпка 9. Свързване на клавиатура, мишка и монитор
Свързването на клавиатурата и мишката може да e чрез USB, PS/2 портове
Мониторът към порта на видеокартата.
Стъпка 10. Инсталиране на дискови устройства/HDD,SSD,DVD/
Твърдият диск се свързва с един кабел от захранването и един допълнителен-червен към дъното. Ако захранването ви е само с 4 пинов конектор, който не съвпада с контактите на диска, можете да си вземете такъв преобразувател от този тип на снимката и да осигурите връзката.
Стъпка 11. Инсталиране на външни карти
Звукова, LAN, WI FI карта
Стъпка 12. Включване на компютъра
Ако всичко е инсталирано правилно бе трябвало тази стъпка да е най-краткотрайна.
Стъпка 13. Инсталиране на операционна система
Изборът за операционна система е ваш. Използвайте само лицензиран софтуер, за да нямате проблеми. Ако сте избрали Windows 7 , то тя автоматично инсталира необходимите драйвери и настройва работата да протича оптимално според установения хардуер. Ако системата не ви предлага тази екстра доброволно, инсталирайте ги ръчно, чрез инсталационните дискове в комплект с наличния хардуер. При липса на такива можете да си ги изтеглите от производителите от тук.
Стъпка 14. Настройка на Интернет връзка и ъпдейт на драйвери
След като сте свързали вашият компютър с кабел или безжично, направете ъпдейт на системата.
Стъпка 15. Инсталиране на антивирусен софтуер
Инсталирането на антивирусен софтуер е задължително. Можете да си изберете такъв от тук.
Стъпка 16. Инсталиране на друг софтуер
Можете да разгледате каталога със софтуер с различни функционалности, и да си подберете програмите в зависимост от вашите нужди и интереси.
Видео за сглобяване на компютър
*За статията са използвани материали от студентски сайт на Raphael Louca http://www.personal.psu.edu и от Интернет