1. Размер на екрана- за офис работа 17-19", за домашно ползване 22-24"
2. Съотношението на странитеИма два класа: широкоформатни - със съотношение 16:9 и 16:10 и класически 5:4 или 4:3
Широкоформатният режим е по-удобен, както за работа(на ширина може да се побере много повече информация), така и за игри(новите игри са по-удобни за игра в широкоформатен режим).
3. Резолюцията на монитора Броят пиксели разположени вертикално и хоризонтално.
Колкото е по-висока, толкова е по-голямо качеството на екранното изображение и толкова повече информация може да се види на монитора.
4. Яркост- интензитетът на светлината на екрана, измерва се в кандела на кв.м (кд/м2) и е същесвен параметър при TFT мониторите. Ако яркостта не е достатъчно силна, то работата с такъв монитор при помещение със силно осветление би било мъчение.
5. Контраст и динамичен контраст
Контрастно съотношение е съотношението от максимум до минимум яркост при показване съответно на бял и черен цвят.
Характеристиката е важна както за професионалните монитори, така и за обикновените.
Динамичният контраст - разликата между най-светлото бяло и най-тъмното черно, които екранът може да излъчи.
Например висок контраст от 2 000 000:1 означава истински дълбоки черни тонове и ярки бели за по-реалистични изображения.
6. Време за реакция- времето необходимо за превключване на пиксела от черно към бяло и обратно. Колкото по-малко е времето на реакция, толкова картината е по-добра. То варира между 2 и 16 милисекунди. За текстообработка и сърфиране в Интернет закъснение от 8–16 милисекунди не е проблем, но за гледане на видео и за динамични игри, мониторът трябва да осигури време за реакция не повече от 5 милисекунди, за да не се размазва картината. Тази характеристика е важна за кинолюбителите и геймърите. 7.Ъгълът на виждане
Ъгълът на виждане е един от най-важните параметри. Проверяват се хоризонталния и вертикалния ъгъл на виждане. При LCD мониторите картината изглежда перфектна, когато потребителят е пред него, но се влошава, когато се премести встрани.
8. Допълнителни функции
Мониторите с вградени тв тунери са вече на достъпни цени и много потребители избират този хибриден вариант, вместо да закупуват отделно тунер. Други допълнителни функции са вградени говорители и камери, както и самата стойка и начина на закрепване или различните на монитора.
9. Вид на монитора LCD (Liquid Crystal Display) течно-кристални дисплеи
Тук имаме технологията backlighting, която е форма на осветяване при LCD екраните. Предимства: -LCDекраните са по-голям избор от размери
- по-ясен образ с по-малки размери на пикселите, енергоспестяване
- по-тънки и по-ярки монитори. Недостатъци:
-по-ограничен избор на цветове,
-по-лошо улавяне на движенията
- по-големи разходи за по-голям екран.
Тип на матрицата на LCD монитори. Цветните LCD имат два типа матрици активна и пасивна. Пасивната матрица е по-евтина и използва CSTN и DSTN технологиите, демонстрират ясни цветове. Активната матрица използва TFT (Thin Film Transistor — тънкослоен транзистор) за управление на всяка точка от изображението.
TFT TN
Twisted Nematic (TN) най-старата технология за производство на LCD монитори. Днес тя си остава все още най-евтиният и най-разпространеният вариант за производство на матрици. Тази технология постоянно се усъвършенства и мониторите с такива матрици стават все по-качествени. Въвежда се допълнителен слой - т.нар. Film, който увеличава ъгъла на виждане-матрицата се именува като TN+Film Преимущества на матриците TFT TN+Film:
-ниската цена, която е фундамент за нейната популярност
-много малко време за реакция,което позволява да се видят динамичните сцени във филмите и игрите. Недостатъци на матриците TFT TN + Film: -технологията с най-лошо предаване на цветовете
-малък ъгъл на виждане до 140 градуса, въпреки въвеждането на допълнителния слой (има нужда от подробрение в тази насока)
-има голяма вероятност от появата на мъртви пиксели Приложение: Монитори с такива матрици са подходящи за работа в офис, както за гледане на филми и игри. Когато бюджетът е ограничен те са идеално решение.
TFT IPS
TFT IPS(In-Plane Switching) технологията е разработена съвместно от NEC и Hitachi. Основната й цел е била да компенсира недостатъците на TN матрицата. С тази технология, компаниите са успели да увеличат значително ъглите на видимост до почти 170 градуса и възпроизвеждане на цветовете и контраста, но времето за реакция е много дълго. Предимствата на TFT-IPS:
-увеличен ъгъл на виждане
-по-добро предаване на цветовете
-перфектно черен цвят Недостатъци TFT IPS: -висока цена
-голямо време за реакция Приложение: Мониторите са подходящи и за дома и за офиса. Най-добре ще послужат на мениджърите в рекламните отрасли за демонстриране на макети. Не са подходящи за игри.
TFT S-IPS
Sприбавената буква е съкратено от super, но е малко преувеличено. Мониторите с тези матрици са с малки подобрения на IPS, имат същите недостатъци и преимущества, могат да се използват за игри, но са предназначени предимно за графичен дизайн и реклама.
TFT H-IPS
Horizontal IPS - модифицирана версия на IPS появила се на бял свят през 2007 г.. При сравнението им с S-IPS, техните преимущества са:
-по-хомогенна повърхност
-по-голям контраст
TFT UH-IPS
Ultra Horizontal IPS подобрена версия наH-IPS -има намаление на разстоянието между субпикселите, което довежда до увеличение на яркостта и на контраста.
TFT P-IPS
Professional IPS - най- добрата версия до момента на IPS. Осигурява по-добро възпроизвеждане на цветовете, дълбочината на цвета е 30 бита, което обезпечава повече от милиард цветове. Приложение:Напълно подходящи са за професионални монитори за дизайнери и фотографи, а и за тези които разполагат с достатъчно средства и могат да си го позволят.
TFT MVA, PVA, S-PVA
Технологията на тези матрици е въведена отFujitsu, а по-късно поета от Samsung. Основното предимство при тях е наситеният черен цвят, но недостатък е промяната на цвета в зависимост от ъгъла на виждане. PDP (Plasma Display Panel) Плазмен дисплей
Ако целта е по-голям монитор, то решението е плазмен монитор. Преимущества:
-по-естествени цветове
-добро пресъздаване на движенията,
-по-ниска цена за по-голям екран
-по-голям ъгъл на видимост
-по-добър контраст, както и добро пресъздаване на черния цвят. Недостатъци:
-изисква повече енергия. Поради използването на високо напрежение консумацията им е висока - 250W за 42" модел.
-по-голям и тежък корпус
-производството на по-малки монитори е по-скъпо.
Тези дисплеи стареят с времето и имат сравнително малко време на живот на пикселите - между 5 и 10 години, при няколко часа на ден употреба и постепенно губят качествата си. Оптичните свойства на пикселите след този период се влошават и изображението става бледо и неконтрастно. OLED (Organic Light Emitting Diods) дисплеи OLED дисплеите нямат нужда от допълнително осветление, сами излъчват светлина, не променят и не отразяват чужда светлина. Преимущества:
-по-ярка картина
-ниска консумация на енергия
-по-бързо време за реакция
-не се нуждаят от задно осветление и охлаждане
-могат да бъдат гледани под различни ъгли
-лесно производство
-леки и тънки корпуси Недостатъци:
-висока цена
-малко часове на живот
-всякакъв вид течност може да увреди лесно тези дисплеи